JNBR-4R8KW27R2-Dealers Industrial-Teco-Westinghouse
View Larger
0 Star Rating
0.0
 (Be the first to Write a Review)
Braking Resistor, Teco, JNBR-4R8KW27R2, N3 Model
Model #: JNBR-4R8KW27R2
Braking resistor, 27.2ohm, 4800W, for N3-430
Stock:  12
Power : 4800 Watts
Resistance : 27.2 ohms
Manufacturer : Teco-Westinghouse
Classification : Braking
Model : JNBR-4R8KW27R2
Item Condition : Factory New
Weight:  10 lbs
Our Price:
Qty:
Dynamic Braking Resistor
Freatures
  • Braking Resistor for N3-430 (Note: The N3-430 also requires JNTBU-430 braking unit)
  • Resistance: 27.2 ohms
  • Power: 4800 W
  • Length: 21.06 in.
  • Width: 1.97 in.
  • Height: 4.33 in.